Spirit – czternasty album studyjny brytyjskiej grupy muzycznej Depeche Mode, wydany 17 marca 2017 roku nakładem wytwórni Columbia i Mute Records. Album został nagrany z nowym producentem Jamesem Fordem, a poprzedził go singiel "Where's the Revolution". Był to ostatni album studyjny Depeche Mode, na którym pojawił się współzałożyciel i klawiszowiec Andy Fletcher przed jego śmiercią 26 maja 2022 roku. Album wyprodukował trzy single.
Inspiracją dla Spirit była niechęć do klimatu politycznego zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. W wywiadzie dla Vevo Dave Gahan stwierdził: "Jesteśmy naprawdę zdenerwowani tym, co dzieje się na świecie". W tym samym wywiadzie, słysząc pochwałę ze strony aktywisty alt-right Richarda Spencera, Gahan odrzucił pochwałę i nie chciał być kojarzony z nim ani z alt-rightem.
Depeche Mode mocno przyjęli swoje polityczne przesłanie w teledysku do "Where's the Revolution", który reprezentuje zespół w bardzo marksistowskim stylu. Jednym z tematów, który się pojawia, są zmiany klimatyczne, co potwierdził Martin: "»Najgorsza zbrodnia« polega na niszczeniu środowiska. Nie niszczymy go tylko dla tych z nas, którzy żyją w teraźniejszości. Potępiamy planetę i następne pokolenia, nasze dzieci i wnuki". Gore potwierdził, że otwierający album utwór "Going Backwards" opowiada o regresji społeczeństwa, a także o roli technologii w regresji, ale Gore wierzył również, że "nowe technologie zjednoczą świat – świat zostanie przez nie zjednoczony. Wszyscy byliśmy entuzjastycznie nastawieni do Arabskiej Wiosny, kiedy ludzie zaczęli organizować się za pomocą mediów społecznościowych i walczyć o swoją wolność. Ale potem wszystko poszło nie tak: Bliski Wschód wydaje się rozpadać".
Jedną z głównych różnic w przekazie na Spirit w porównaniu z poprzednimi albumami jest to, jak bezpośrednie i bezpośrednie są niektóre teksty. Gahan powiedział Billboardowi: "Są piosenki na albumie, które są dość dosłowne. Na przykład "Scum" to była świetna zabawa nagrywać tę piosenkę i śpiewać ją". Być może zamykający album utwór "Fail" jest jedną z najbardziej bezpośrednich i gniewnych piosenek zespołu, ponieważ po raz pierwszy użyli wulgaryzmów w swojej muzyce. Zapytany o to, dlaczego "Fail" został wybrany na utwór zamykający, Gore wyjaśnił, że "w pewien sposób podsumowuje album. Dobrą rzeczą jest to, że tekst może być przygnębiający, ale muzyka jest taka ładna". Utwór "So Much Love" był ostatnim utworem napisanym na album. Martin Gore stwierdził w jednym z wywiadów: "Czułem, że muszę napisać coś pozytywnego. Czułem, że muszę powiedzieć, że przy tym wszystkim, co się dzieje, nie ma znaczenia, co mi zrobisz, wciąż jest we mnie dużo miłości". Kiedy zespół decydował o trackliście, Gahan chciał zakończyć album radosnym akcentem z „So Much Love”, ale ostatecznie został przegłosowany przez pozostałych członków.
Depeche Mode na Spirit nie tylko porusza tematy polityczne. Utwór "Poison Heart" jest napisany jak piosenka o rozstaniu, ale Gahan wyjaśnił, że nie jest to piosenka o rozstaniu i opowiada o niezdolności do nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Gore napisał utwór "Eternal" dla swojej młodszej córki i pomimo jego mrocznego tonu i dramatycznej kompozycji, Gore uważa, że "to mój sposób na romans. Myślę, że kiedy umieszcza się dziecko w tej epoce, trzeba liczyć się z najgorszym".
Gahan zdradził, że Gore ma wiele utworów instrumentalnych pozostałych z jego solowego albumu MG (2015). Jeden z tych utworów został później rozwinięty w utwór "You Move". "You Move" był również pierwszym razem, kiedy Gore i Gahan napisali razem piosenkę, która znalazła się na albumie (nie licząc edycji deluxe). Niektóre utwory kończyły się bardzo filmową kompozycją, jak np. "Cover Me". Według wywiadu z programistą Matrixxmanem, praca nad "Cover Me" była początkowo trudna, ale Gahan zainspirował wszystkich do kreatywności w tym utworze. W tym samym wywiadzie Matrixxman potwierdził, że było kilka utworów, które nie znalazły się na albumie, ale nigdy nie wyszły poza etap demo. Była to również jego pierwsza praca z syntezatorami modularnymi. W porównaniu do wydanego w 2013 roku "Delta Machine", "Spirit" jest pod wieloma względami bardziej zorientowany na elektronikę w porównaniu z inspirowanym bluesem brzmieniem z poprzedniego albumu, ale w utworze "Poorman" zespół nadal eksploruje swoje bluesowe wpływy.
Podczas tworzenia Spirit, zespół musiał stawić czoła wielu napięciom, producent James Ford wspominał: "Napięcie między zespołem było wtedy naprawdę wysokie. To była naprawdę trudna płyta do nagrania. Było wiele pasywno-agresywnych animozji.", stwierdzając, że "doszło do punktu, w którym prawie się rozdzielili". Pamiętał nawet, jak kłócił się z Martinem Gore'em o listę utworów i o to, które piosenki znajdą się w ostatecznej wersji. Utwory, które znalazły się na albumie, odegrały dużą rolę w tych napięciach, które napełniły sesje Spirit. Dave Gahan wspominał: "W końcu James powiedział: 'Mam tego dość! Chcę, żeby wszyscy wyszli ze studia. Chcę, żeby Martin i Dave usiedli tutaj i porozmawiamy o tym. Kolega z zespołu, Andy Fletcher, był bardzo zdenerwowany tym pomysłem i początkowo sprzeciwiał się, Fletchowi się to nie podobało. Dosłownie musiał zostać wyprowadzony ze studia przez naszego menedżera. Mam na myśli kopanie i krzyczenie. "Jestem w zespole! Dlaczego nie ma mnie w tej rozmowie?'". Kiedy Gahan i Gore zaczęli ze sobą rozmawiać, zdali sobie sprawę, że ich problemy są bardziej rozległe, niż myśleli. "Mieliśmy te niewypowiedziane rzeczy. Martin powiedział: "Cóż, rozumiesz to i możesz wejść na scenę, a wszyscy oszaleją. A ja piszę piosenki'". ..."Ile piosenek mogę mieć?" ..."Cóż, jeśli jest ich 12, możesz mieć najwyżej cztery." ..."Dobrze! Teraz już wiem, prawda? Więc nie będę zawracał sobie głowy pisaniem 10!". Gahan powiedział na koniec: "Przytuliliśmy się i powiedzieliśmy sobie, jak bardzo się kochamy" i że "Wierzę, że pewna doza napięcia jest bardzo ważna, gdy pracujesz nad muzyką".
11 października 2016 roku zespół ogłosił, że wyruszy w trasę koncertową Global Spirit Tour, aby promować album. Trasa rozpoczęła się 5 maja 2017 roku w Sztokholmie w Szwecji, a zakończyła 25 lipca 2018 roku w Berlinie. Global Spirit Tour stała się największą trasą koncertową zespołu, podczas której zespół zagrał dla ponad 3 milionów fanów na całym świecie. Ostatnie dwa koncerty Global Spirit Tour zostały zarejestrowane przez wieloletniego współpracownika wizualnego Antona Corbijna na potrzeby filmu koncertowego i dokumentalnego Spirits in the Forest, który wszedł do kin w listopadzie 2019 roku. Pełny film koncertowy został wydany 26 czerwca 2020 roku.
Album promowały również trzy single: "Where's the Revolution", wydany 3 lutego 2017 roku, "Going Backwards", wydany 23 czerwca 2017 roku oraz "Cover Me", wydany 6 października 2017 roku.
Spirit otrzymał ogólnie pozytywne recenzje od krytyków po wydaniu. W serwisie Metacritic, który przyznaje znormalizowaną ocenę w skali do 100 recenzjom z publikacji głównego nurtu, album otrzymał średnią ocenę 74 na podstawie 24 recenzji. Neil Z. Yeung z AllMusic stwierdził: "Solidny i nieustraszony, Spirit może okazać się jedną z najwcześniejszych i najlepszych salw swojej politycznej ery. Pomimo ponurych tekstów, Depeche Mode nie zrezygnowali z człowieczeństwa".
Saby Reyes-Kulkarni z Pitchfork napisała, że "Spirit jest tak przekonujący, pomimo radykalnej zmiany tonu. Zarówno dla zespołu, jak i dla publiczności ta zmiana nie mogła nadejść w lepszym momencie". Kitty Empire z The Guardian stwierdziła, że "Zanim zespoły z branży arenowej osiągną wiek 37 lat, ich potrzeba angażowania się w prawdziwy świat jest dyskusyjna, ale oto Martin Gore – główny autor piosenek DepMo – ostro krytykuje chciwe korporacje". Różni krytycy wymieniali świadome teksty albumu i ponure instrumentale jako pozytywny aspekt.
W przeciwieństwie do ogólnie pozytywnych recenzji, Andy Gill z The Independent skrytykował album, stwierdzając, że "Depeche Mode stają się poważni i polityczni, co im nie pasuje". Podczas gdy wielu krytyków chwaliło zdolność zespołu do radzenia sobie z komentarzami politycznymi i społecznymi, znaczna część pozostała nieusatysfakcjonowana. Pomimo mieszanego przyjęcia przez niektórych krytyków, Spirit nadal pojawiał się na wielu listach na koniec 2017 roku, takich jak Q Magazine i AllMusic.
Na wielu stronach z recenzjami Spirit otrzymał mieszane lub pozytywne oceny od użytkowników witryny. Na Sputnikmusic średnia ocena użytkowników wynosi 3,2/5; na RateYourMusic jest to 2,83/5; a na Albumoftheyear ocena użytkowników wynosi 65/100. Warto zauważyć, że średnie oceny użytkowników są nieco niższe niż ocena krytyków, choć nadal mieszane lub pozytywne.
Spirit zadebiutował na piątym miejscu UK Albums Chart z 23 658 sprzedanymi egzemplarzami w pierwszym tygodniu, stając się 17. albumem zespołu w pierwszej dziesiątce w Wielkiej Brytanii. W następnym tygodniu spadł z pierwszej dziesiątki na miejsce 17 ze sprzedażą 5,658 kopii. Album zadebiutował na piątym miejscu amerykańskiej listy Billboard 200, sprzedając się w liczbie 64 000 egzemplarzy (62 000 w sprzedaży samych albumów). Mimo, że pierwszy tydzień sprzedaży Spirita nie był tak udany jak Delta Machine w Wielkiej Brytanii, pierwszy tydzień sprzedaży Spirit przewyższył pierwszy tydzień sprzedaży Delta Machine w Stanach Zjednoczonych o 12 000 sztuk odpowiadających albumom.